AUTODRÁHA ON-LINE / SLOTCARSWORLD.CZ - Internetov� server o autodr�h�ch
  
ÚvodnĂ­ strĂĄnka ::  ČlĂĄnky ::  Seznam krĂĄtkĂ˝ch zprĂĄv ::  DiskuznĂ­ fĂłrum ::  Fotogalerie ::  Ke staĹženĂ­ ::  Odkazy ::  VyhledĂĄvĂĄnĂ­
May 13 2024 22:27:08 
 
Kalendář
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
ZÁVODY

1:32
Porsche Cup
Krušnohorský pohár
Moravská liga
Slovakia Cup

POSLEDNÍ ČLÁNKY
Test Corvette C5R Fl...
Aston Martin DBR9 – ...
Test TATRA T602 Tatr...
Porsche 997 RSR od F...
Test TATRA 607/2 (FA...
VW Golf Gr.2 "KAMEI"...
Jak vznikají modely ...
Slotlandia 2011
Dodge Charger 500 od...
Scaleauto Porsche 91...
Flyslot cars Ferrari...
SCX Volkswagen Touar...
SCX Aston Martin DBR9
SCX Aston Martin - p...
GSLOT - Nová značka ...
KLUBY A KROUŽŽKY
AMC Podbaba 132
Česká Třebová
DDM Hradec Králové
MC SRC Most
Pražský klub SCX
SCRC - Praha 7
SRC Brno
KONTAKTY
MEDIA

View Thread
AUTODRÁHA ON-LINE / SLOTCARSWORLD.CZ - Internetovďż˝ server o autodrďż˝hďż˝ch | Volný pokec | Software k dráhám
strana 1 z 9 1 2 3 4 > >>
Autor Software na počítání kol, času, rychlosti...
Marek
člen

Příspěvků celkem: 43
Bydliště: Okres Znojmo
Registrován od: 28.12.06
Vloženo dne 29-12-2006 00:07
Vánoce jsou za námi a já se stal díky mým synům "provozovatelem" autodráhy Carrera Evolution. Dlouho to sice vypadalo na českou autodráhu, ale jelikož jsem po prolezení půdy mých rodičů nenašel očekávanou zaprášenou autodráhu z mého dětství, tak nebylo na čem stavět a nové domácí sety jsou problematické. (cena 3600 Kč, délka cca. 4,5m vs. Carrera cena 4290,-Kč, délka 7,4m součástí setu celkem 3 auta, z toho jedno jako bonus dle vlastního výběru) Ale dost úvodu...
Řeším počítání kol a narazil jsem z mého pohledu na velice zajímavý freewarový program SLOTMAN (viz. http://drive.to/slotman ) Zdá se mi po prvních testech "na sucho" t.j. bez vyrobeného hardware daleko propracovanější než zde uváděné alternativy. Má uživatelské rozhraní ve kterém jde nastavit do detailu snad všechno včetně grafické podoby a tuny zvuků doprovázející závod. (přípravu před startem, start, ulitý start, průjezd cílovou rovinkou, ohlášení nejrychlejšího kola a tak dále) Navíc obsahuje něco co mne velice zaujalo: simulaci boxu včetně tankování na klasické ( tedy ne digitální) autodráze. POdle toho co jsem zatím z té němčiny pochopil, tak to není žádná srandička, ale šikovný prvek který závod velice oživý. Vypadá to tak, že se na jednu dráhu umístí ne jedna infrabrána nebo něco jí podobné, co má normálně na starosti snímání průjezdu ale hned dvě a to v odstupu řekněmě 10cm. V programu SLOTMAN si před závodem nastavíte že objem palivové nádrže je třeba 100L a že spotřeba auta při průměrném kole je 8L. (při průměrném kole tedy při BEST LAP Vám odečte více paliva, při pomalém kole méně) Dále se nastaví jaká délka zastavení vozidla v boxu (tedy mezi dvěma snímači) bude brána jako zastavení k zahájení čerpání, kolik litrů paliva se načerpá za 1 sek, nastavíte si samozřejmě zvuk při zahájení čerpání i jeho ukončení... Jakmile zmáčknete ovladač a vyrazíte opět na tra tak Vám z délky skutečného stání v boxu doplní reálně odebrané množství paliva. No box je tedy definován dvěma snímači na každé dráze. Pokud protnete první snímač a do druhého nedorazíte např. do nastavené jedné sekundy tak program ví že stojíte a chcete tankovat a začne se odvíjet popisovaná mašinérie. Samozřejmě se myslí i na to, jak vynutit zastávku v boxech (na digitálech dojde proud...) tady je možné nastavit co v dané situaci dělat: buď se přičte třeba 40 sek k dosavadnímu času neposlušného závodníka a to buď natrvalo, nebo do doby než box navštíví, dále je možné nezbedu ihned diskvalifikovat a dál jeho čas nepočítat nebo je tam taková poznámka pod čarou, že je možné vyslat nějaký signál na jakýsi port počítače a tím třeba zregulovat napětí v dané dráze... to je pro mne trochu scifi a je mi na tom stále víc divné že to vymysleli němci a né naše české ručičky...
No píšu o tom hlavně proto, že bych uvítal nějakou unifikaci a zatím je tady (pokud jsem něco nepřehlédl) o tom psáno jen v náznacích a jako začátečník nevím co dál. Výše popisovaný hardware prý lze udělat za pár euro. Moje kutilské schopnosti to však určitě překračuje.
Co Vy na to?


Marek
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Honza
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 432
Bydliště: Ostrava
Registrován od: 30.11.06
Vloženo dne 29-12-2006 00:40
Za sebe mohu říci, že mě zastávky v boxech nezajímají. Jak je to u Vás ostatních???? H
www.grafik-jan-vician.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
x-tra
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 10
Bydliště: Havířov
Registrován od: 20.09.06
Vloženo dne 29-12-2006 10:11
Hardware pro Slotmana je dobře popsán na http://www.tom59herder.com/down_files/pocitadlo1.zip
250931062
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Mitch
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 1003
Bydliště: New Bor City
Registrován od: 20.09.06
Vloženo dne 02-01-2007 09:10
Ten harware znám a z vlastní zkušenosti vím, že sehnat na to díly u nás není zas až taková legrace jako to popisují soudruzi z NDR. A pak najít někoho kdo ti to postaví už není takový problém pokud mᚠznámého slaboproudého elektrotechnika nebo nějakého kutila přes radiotechniku. Ono stáhnout a nastudovat si freeware prográmek je jedna věc a sehnat k tomu funkční a spolehlivý harware je věc druhá a úplně odlišná. Jestli máč Carreru pak bych možná být tebou volil originální systém počítání kol pokud ho Carrera dělá na PC. Boxy jsou jistě velmi lákavou fineskou, jejich technické řešení je neskutečně složité. Navíc nám českým dráhařům je to naprosto cizí věc. Jestli, ale stále uvažuješ o systému měření MADE IN HOME, pak ti mohu jen doporučit LapTimer v6.0. Program naprosto triviální, schopen počítat až 4 dráhy současně s editovatelnou kartotékou vozů i jezdců, běžícím pod všemi Win od 95 až po XP i na úplně obyčejném PC jako je např 486 nebo prvních Pentiích 90Mhz jestli Vám to ještě něco říká. A co se týče měřícího zařízení tak je na nejvýš jednoduché si ho doma postavit sám pokud máte aspoň pájku a jen trochu zručné ruce. Jde vlastně jen o kabel, konektor, dva odpory 100KOhm a nějaké senzory (tlačítka, fotozávory nebo magnetické senzory) Prostě cokoli co dokáže sepnout obvod za nějaké podmínky. Fyzický kontatk = tlačítko, světlo = fotodioda (fototranzistor), zachytí magnetické pole nad dráhou (nutnost magnetu ve voze a přesné seřízení senzoru) = magnetický senzor. To je opravdu vše co k tomu potřebujete. Mě osobně to funguje bez problému.
Je několik možností jak to spojit s PC ( Com 1,2 , LPT, GamePort, ovšem MIMO USB ) Já osobně jsem vyzkoušel zapojení přes Com a to nefáčilo. Ovšem přes GamePort je to vyzkoušený a věřím, že ten máte na PC všichni u své zvukovky nebo externě někde jinte na desce. Jde o 15pinový konektor (samice) značený snad žlutou barvou. Jde jen o to sehnat na jej protikus tedy samce. Je buď jednoduché řešení a to koupit levný Joystick nebo GamePad a sprostě ho i se šňurou uříznout nebo ho sehnat jako kus někde v elektroprodejně což je vzkutku nadlidský úkol. Mám nějaké odkazy tak pokud bude zájem tak se přihlašte.
Chtěl jsem to sám vyrábět, ale stroskotalo to na úpravě softwaru do designu české autodráhy a údajné zastaralosti Portů. Prý se již nepoužívají a USB technologie je něco co se doma na koleni vyrobit prostě nedá a rozhodně né za lidový peníz ikdyž to skýtá neuvěřitelné možnosti měření.
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Marek
člen

Příspěvků celkem: 43
Bydliště: Okres Znojmo
Registrován od: 28.12.06
Vloženo dne 02-01-2007 22:52
Nerozumím větám typu "nám českým dráhařům boxy nic neříkají..." Podepisovali jste nějaký kodex? smiley
Nám moravským říkají ale šlo jen o to, že (pokud se nepletu) umístím-li dva senzory na jednu dráhu v přesně daném odstupu, tak mám mezi nimi jak Pit Stop, tak kupříkladu konečně i možnost měřit skutečnou Top Speed v daném místě. Jedním senzorem změřím jen průměrnou rychlost na kolo... Nic neskutečně složitého na úpravě jednoho dílu rovinky nevidím, tak proč hovořit o složité realizaci boxu. Žádné výhybky dělat nechci.


Marek
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Mitch
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 1003
Bydliště: New Bor City
Registrován od: 20.09.06
Vloženo dne 03-01-2007 08:19
Dost špatně pochopeno.

Nám českým dráhařům, myslím těm, kteří jezdí na české autodráze pač ta jaksy žádné boxy nikdy neměla, nemá a ani mít nebude narozdíl od Carrery, tudíš je to pro nás naprosto zbytečná věc nějaké měření v boxech. Ale jestli máte na mysli boxy přímo na dráze tak to jsem ještě nikde neviděl. Každopádně je to reálný, ano.
Uvažujete naprosto správně, že jeden senzor = čas na kolo a z něho za pomocí délky okruhu lze spočítat průměrnou rychlost na kolo. V případě dvou senzorů na nejdelší rovince v daném rozestupu lze měřit i maximální rychlost. To také sedí. A v případě boxů by museli být další dva senzory blízko sebe a při "jako" zajetí do boxů by jste musel zastavit mezi nimi. Jeden by pak změřil začátek a druhý konec zastávky. Při nejlepší vůli by to znamenalo minimálně 3 a maximálně 5 senzorů na jedné dráze. V případě klasické dvojdráhy by to bylo už 6-10 senzorů.

Když jsem mluvil o složitosti zařízení tak jsem ani náhodou nemyslel inplantaci senzorů do dráhy (to je proti ostatnímu brnkačka) jde hlavně o složitost toho samotného měřícího zařízení. Nevím do jaké míry vidíte do funkčnosti počítačových portů, ale třeba GamePort má jen 4 vztupy a to není 6 a už vůbec ne 10. A jakékoli jiné rozhraní jako COM, LPT, USB je podstatně složitější. Např: RMS systém od Scalextricu pracuje na rozhraní COM portu a umí jen a pouze měřit čas na kolo a průměrnou rychlost ikdyž by mohl umět třeba i maximálku se dvěmi senzory na jedné dráze. neptejte se mě proč to tak je, já to sám nevím, ale určitě mohli jít ještě dál.

Ono i s těmi 4 vztupy se dají dělat různé věci navíc se kterými ani ten programátor LapTimeru asi nepočítal. Když dokáže měřit 4 dráhy tak proč nedokáže měřit 2 dráhy a maximálku. Takhle zbydou dva vztupy naprosto nevyužitý. Jde opravdu jen o to jak si to kdo vymyslí, jak to naprogramuje a hlavně jaký k tomu postaví zařízení.
Jestli opravdu tolik toužíte po dokonalém měření pak jděte do SlotMana, ale já ještě nepotkal nikoho kdo by to v čechách postavil a komu by to fungovalo. Jestli mě pamět nemýlí tak je to schéma jakoby rozdvojené pro dvě a dvě dráhy. Mám pocit, že to fáčí se dvěma porty a jsou tam nějaké integrované obvody a je to postavené na fotosenzorech jestli se nepletu. Já vím, že jsem u nás nesehnal ani ty fotosenzory a jestli se dají sehnat ty integráče to ani nevím. Snad od nějakého velkého výrobce. A když to budete mít postavený tak ještě pořád není vyhráno. Může to fungovat a nemusí. Hodně bude i nastavováni v systému a pokud vím tak třeba Win XP si už s COM porty příliš nerozumí. Tedy aspoň já s jejich nastavením měl vždycky potíže.

Záleží opravdu na Vás jak se rozhodnete. Ono když si nakonec spočítáte cenu součástech, práci někoho kdo Vám složí a nejistou jestli to bude fáčit či nikoli a jak, tak bych šel radši do systému od výrobce jestli něco takového vyrábí.
Editoval Pepino dne 08-01-2007 08:12
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Marek
člen

Příspěvků celkem: 43
Bydliště: Okres Znojmo
Registrován od: 28.12.06
Vloženo dne 03-01-2007 09:12
OK. Asi jsem nechtěl být příliš polopatický a tak jsem to vzal zevrubněji. Dovysvětlím: Počítám vždy jen se dvěma senzory na jednu dráhu t.j. 4 celkem pro dvojdráhu. Mezi senzory by byl zároveň Box i meření rychlosti. Umístit ten díl do okruhu tak aby splňoval oba požadavky není problém. Pokud auto přejede první senzor a druhý protne do jedné sekundy tak jedu letmé kolo a z časového úseku určí skutečnou rychlost v daném místě. Pokud auto nedorazí do druhého senzoru do sekundy tak software ví že stojím a řeší se Pit Stop.


Marek
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Mitch
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 1003
Bydliště: New Bor City
Registrován od: 20.09.06
Vloženo dne 03-01-2007 09:29
To je taky dobrej nápad, ale obávám se, že ti to nebude fungovat. Také mě to napadlo. Jde o to, že na měření maximálky by měli být ty senzory dál od sebe a né jen 25cm. V tomto úseku se s velkou přesností měření počítat zrovna nedá. Dle mě by to mělo být alespoň 1m od sebe aby se zaznamenala i ta sebemenší časová odchylka a tudíš i velikost rychlosti. Je dost možné, že na tak krátkém úseku ti to bude psát pokaždé naprostu jinou hodnotu nebo naopak pořád tu samou. To by zálečelo na přesnosti senzorů. Ale jestli s tím takto ten SlotMan pracuje tak už to má asi někdo vyzkoušený.
Je fakt, že by to pak opravdu mohlo fungovat i jako boxy. V případě, že by od projetí mezi prvním a druhým senzorem ulynulo jen asi 0,5s tak by z toho vypočetl maximálku a kdyby se do 0,5s nevešel tak by mu mohlo dojít že asi stojíš a tankuješ a tudíš by nepočítal rychlost, ale jen by změřil čas a vyhodnotil to jako zastávku. Fakt chytrý, ale jen jestli s tím umí ten SlotMan takhle pracovat a s jakou přesností mu vychází ta maximálka.
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Marek
člen

Příspěvků celkem: 43
Bydliště: Okres Znojmo
Registrován od: 28.12.06
Vloženo dne 03-01-2007 13:09
Ok už si rozumíme. Bohužel však platí pořád to co jsem již uvedl. Já jsem teoretik a dohromady TO , či něco obdobného, asi nedám...


Marek
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Mitch
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 1003
Bydliště: New Bor City
Registrován od: 20.09.06
Vloženo dne 03-01-2007 14:06
A jsme u toho.
Tak teoreticky jsem si také vymyslel dokonalý program i systém měření, ale když jsem se o to podělil s člověkem, který by to dal dokupy i se softwarem tak si řekl o 10 000 Kč a to bez legrace. Do té doby vlastním na své české autodráze počítadlo Scalextric RMS a pak jedno své vlastní které jsem minulí rok konečně úspěšně zprovoznil. Já byl tedy náročnější, chtěl jsem udělat vlastní výhybku do boxů a až v nich měřit čas ale od toho by se cena příliš nelišila. Opravdu je lepší použít už něco co někdo vymyslel a ozkoušel než si moc vymýšlet sám a pak zjistit, že to nemá cenu. Ono se to zdá být jednoduchý, ale není pač ten obvod musí splňovat nějaký logický, napěový i omezující kritéria a hlavně tomu musí ten počítač rozumět a musí s tím umět komunikovat. Vyrobit nějaké zapojení a pak ho připíchnout k nějakému softwareru by asi určitě nefungovalo. Viděl jsem tři prográmky a k nim tři zapojení a ikdyž to mělo dělat více méně to samé tak každé zapojení bylo ale úplně jiné.
Carrera nic takového neprodává? To počítadlo od Scalextriku má sice jen jedno čidlo na dráze, ale program je tak vychytanej že jsem strávil celou noc než jsem to pochopil. Mimo to umí i zastávky v boxech, ale ty si člověk musí předem přednastavit a pak se podle nastaveného plánu řídit jinak mu to nezapočítá další kolo. Je tam kompletní nastavení trenigů, kvalifikace, závodů i celého šampiónátu + umí připravit i výsledky pro tisk. Můžete si tam vložit svou fotku i fotku svého auta nebo rovnou celou garហi s parametry vozů. Obsahuje editor ale jen z díly Scylextric. Je animovaný takže pastva pro oči. Ale jak říkám není to úplně dokonalí a celkem bych ocenil českej překlad. Nějaký path když už je to originální výrobek aspoň stažitelný z netu. Ale kde nic tu nic.
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Ku_e
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 241
Bydliště: Havířov
Registrován od: 15.12.06
Vloženo dne 03-01-2007 21:10
nejakou takovou cenu jsem si představoval+ pokud to bude napojeno na notebook(nebo jak se to píše)tak by se muselo připočíst dalších 20 000Kč za něj...smileycož si málo kdo jen tam může dovolitsmiley
195-970-788 Kue.bloger.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Mitch
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 1003
Bydliště: New Bor City
Registrován od: 20.09.06
Vloženo dne 03-01-2007 23:32
A proto jsem si sehnalo za babku starý PC Pentium I 90Mhz, LapTimer mám zadarmo a kabel za 300 Kč. Tedy já jsem to kapku modifikoval, ale za 300 Kč se dají součástky na základ sehnat. PC mám přímo u dráhy a teď to nově zprovozňuju. Ale s mím osobním PC to funguje bez problému.
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Marek
člen

Příspěvků celkem: 43
Bydliště: Okres Znojmo
Registrován od: 28.12.06
Vloženo dne 07-01-2007 15:31
Začal jsem tohle vlákno z touhy dobrat se nějakého standartního výsledku, proto přispěju konkrétním hmatatelným řešením na které jsem narazil na: http://s189149881.e-shop.info/shop/page/4?shop_param=
Je to hotový výrobek za nejpříznivější cenu na kterou jsem narazil.
Popis (nebo alespoň snaha) funkce je zase tady:
http://www.slotrun.de/

Nemá to nic společného z dříve diskutovaným programem SLOTMAN, by funkci Pit stopu má umět také. Je to založeno na detekci magnetu autíčka při průjezdu nad čidlem, které se jednoduše připne pod dráhu. Je to univerzální zařízení vhodné k většině autodráh.


Marek
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Mitch
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 1003
Bydliště: New Bor City
Registrován od: 20.09.06
Vloženo dne 07-01-2007 22:37
Je tedy fakt, že o tomto prográmku jsem dodnes neměl tušení. A jelikož nepremávám po německu tak se toho asi ani víc nedovím. Jestli do toho půjdete tak nám nezapomeňte zaslat svou recenzi na tento výrobek. Jistě by to zajmalo i ostatní co o něčem podobném již uvažují.
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Sinpa
člen

Příspěvků celkem: 20
Bydliště: Zbůch
Registrován od: 08.01.07
Vloženo dne 21-01-2007 09:47
Mohl by sem někdo hodit odkaz popř. obrázek se zapojením na SW LapTimer2000?
Ď
292-959-257
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Mitch
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 1003
Bydliště: New Bor City
Registrován od: 20.09.06
Vloženo dne 21-01-2007 22:33
http://www.hoslotcarracing.com/ Je tam jak program ke stáhnutí tak i schéma zapojení. Osobně doporučuji GamePort.
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Sinpa
člen

Příspěvků celkem: 20
Bydliště: Zbůch
Registrován od: 08.01.07
Vloženo dne 21-01-2007 22:50
Dnes jsem zkoušel COM a LPT a ani jeden nešel smiley
zkusím ještě tedy ten Gameport - co jsem pochopil z těch stránek, tak sem musím pak ve win nastavit jako joistick?
292-959-257
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Honza
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 432
Bydliště: Ostrava
Registrován od: 30.11.06
Vloženo dne 21-01-2007 23:08
To Sinpa - podívej se na http://www.hoslotcarracing.com/index.html , v oranžovém na boku zvol Electronics - joystick a tam najdeš nastaveni Laptimeru, aby Ti to jelo
H
www.grafik-jan-vician.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Mitch
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 1003
Bydliště: New Bor City
Registrován od: 20.09.06
Vloženo dne 21-01-2007 23:17
Věř že když ke Svému PC připojíš obyčejnej joystick tak ti bude počítat kola stejně jako ten harware který k tomu mᚠvyrobit. A proč? Protože to na bázi joysticku funguje. TZN: nastavuje se to stejně jako Joystick. Přesneji 4 tlačítlové herní zařízení GamePad. Nebo tak něco.
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Sinpa
člen

Příspěvků celkem: 20
Bydliště: Zbůch
Registrován od: 08.01.07
Vloženo dne 21-01-2007 23:20
Dík, až se k tomu dostanu, tak to zkusím a dám vědět. smiley
292-959-257
strana 1 z 9 1 2 3 4 > >>
Přeskoč do fóra:
INFORMACE
PRAVIDLA WEBU
Copyright, autorská práva
Administrátoři

TOPlist

DDM HRADEC KRÁLOVÉ

Seznam novinek
Kalendář
BPA Gallardo + Výsledky
O DDM Barák

PŘIHLÁŠENÍ
Jméno

Heslo



Zapomněli jste heslo?
Zažádejte o nové zde.
NÁHODNÁ FOTOGRAFIE
01
01
Podbaba NASCAR 2008
RYCHLÝ VZKAZ
Pro zaslání musíte být přihlášen.

Dosud žádné vzkazy.
PŘÍTOMNI
Hosté: 3
Žádný člen online

Registr. členů klubu: 255
Neaktivovaných členů: 0
Nejnovější člen: Gobio