AUTODRÁHA ON-LINE / SLOTCARSWORLD.CZ - Internetov� server o autodr�h�ch
  
ÚvodnĂ­ strĂĄnka ::  ČlĂĄnky ::  Seznam krĂĄtkĂ˝ch zprĂĄv ::  DiskuznĂ­ fĂłrum ::  Fotogalerie ::  Ke staĹženĂ­ ::  Odkazy ::  VyhledĂĄvĂĄnĂ­
May 13 2024 06:39:10 
 
Kalendář
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
ZÁVODY

1:32
Porsche Cup
Krušnohorský pohár
Moravská liga
Slovakia Cup

POSLEDNÍ ČLÁNKY
Test Corvette C5R Fl...
Aston Martin DBR9 – ...
Test TATRA T602 Tatr...
Porsche 997 RSR od F...
Test TATRA 607/2 (FA...
VW Golf Gr.2 "KAMEI"...
Jak vznikají modely ...
Slotlandia 2011
Dodge Charger 500 od...
Scaleauto Porsche 91...
Flyslot cars Ferrari...
SCX Volkswagen Touar...
SCX Aston Martin DBR9
SCX Aston Martin - p...
GSLOT - Nová značka ...
KLUBY A KROUŽŽKY
AMC Podbaba 132
Česká Třebová
DDM Hradec Králové
MC SRC Most
Pražský klub SCX
SCRC - Praha 7
SRC Brno
KONTAKTY
MEDIA

View Thread
AUTODRÁHA ON-LINE / SLOTCARSWORLD.CZ - Internetovďż˝ server o autodrďż˝hďż˝ch | Volný pokec | Software k dráhám
strana 6 z 9 << < 3 4 5 6 7 8 9 >
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 28-10-2008 18:55
A už jsi si koupil pájku a multimetr?


http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Jirka
člen

Příspěvků celkem: 417
Bydliště: Holubice, Praha-západ
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 07-11-2008 14:56
Tak už mi to funguje i na optickou závoru, přerušovanou vodítkem.


Závod je život, to co je před či po něm je jen čekání.
tel. 723577484
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 07-11-2008 16:34
Právě jsem nakoupil součástky, že začnu. Tak to je dobrá zpráva.


http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 09-11-2008 23:20
Jirko použil jsi jako závoru TCST 2103. Pokud ano, snižoval jsi jí odbroušením vršku?


http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Jirka
člen

Příspěvků celkem: 417
Bydliště: Holubice, Praha-západ
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 11-11-2008 20:50
Použil jsem LTH 301-07 a nic jsem neobrušoval.


Závod je život, to co je před či po něm je jen čekání.
tel. 723577484
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 12-11-2008 15:56
No tak já na seriovém portu s TCST2103 nebyl úspěšný. Ani uksmiley



Editoval Petr L dne 12-11-2008 20:22
http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
kmasita
člen

Příspěvků celkem: 213
Bydliště: Dobřichovice
Registrován od: 11.03.08
Vloženo dne 20-11-2008 14:50
Petře taková zajímavost. Možná Ti to pomůže. Kluci přivezly z Německá nový interface k SCX a programu PC Lap counter za cca 50EUR. Interface má standartní výstup na sériový port ale výrobce tam píše že se do sériového portu nemá připojovat že to správně nepracuje a přímo píše že se má použít USB-RS232 převodník se kterým je vše ok.
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 20-11-2008 15:30
Květo díky, již jsem přišel na to, že sériový port není na tyto účely nejvhodnější, má to svoje úskalí jak v úrovních stavů na vstupech, tak s vlastním RS 232 portem, který není u PC vždy úplně přesně jak by měl být.
Zároveň ovšem ani převodník USB/RS232 nechodí vždy spolehlivě, takže i zde může přijít překvapení.
Jako nejvhodnější a nejspolehlivější je pro naše účely LPT.
Zatím jsem to zkoušel zdrátovat na stole a LPT běhá bez potíží a nechá si i lecos líbit.



http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
kmasita
člen

Příspěvků celkem: 213
Bydliště: Dobřichovice
Registrován od: 11.03.08
Vloženo dne 20-11-2008 16:51
to rád slyším budu to v brzké době taky dělat
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 20-11-2008 17:07
Jo a u Laptimer 2000 je na LPT i spínání napájenísmiley


http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Rebas
člen

Příspěvků celkem: 326
Bydliště: Praha
Registrován od: 18.01.07
Vloženo dne 22-11-2008 09:46
tak i ja se pridam s prsbou...
zkousim dole na te nove carrera draze ten jejich staricky RMS (racing managemet system) pro analogovou drahu.

zatim to jen propojuju - neni cas na vice.

muj problem je v tom, ze ten jejich dodany software je cely v nemcine, coz mi nevyhovuje a v anglictine se mi ho nepodarilo najit (carrera WinRace 1.5).

vystup je na seriovej port, kdyz ho pres ten com propojim, tak to chodi,
kdyz pouziju redukci na usb, tak to proste sofwt nepozna. ale to neni problem - volnej port mam.

moje otazka spis zni... nezna nekdo nejakej soft, kterej by dokazal s tim RM systemem od Carrery komunikovat?

P.S. timhle potrebuju resit pocitani kol pro analog, digital 132 se bude adminovat pres ten jejich novej system.


Rebas
178856806
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
kmasita
člen

Příspěvků celkem: 213
Bydliště: Dobřichovice
Registrován od: 11.03.08
Vloženo dne 22-11-2008 22:42
Přiznám se že jsem RMS v životě neviděl ale i tak mi napadá použít Laptimer2000. Má velice propracované nastavení portů. Umí pracovat s game portem, paralelním i sériovým rozhraním. Tady je odkaz http://www.gregorybraun.com/LapTimer.html je to freeware. Třeba to půjde.... Používájí ho v HK na faru i například v Bílině na dřevěné dráze. Popravdě pokud by se na té dráze měly pořádat závody přimlouval bych se za komplet Spytech, ušetří spoustu času, dohadů a ukřivděných pohledů smiley Kdo jel kdy v Bílině ví o čem mluvím smiley
kmasita sem připíchnul tento obrázek:


Editoval kmasita dne 22-11-2008 22:43
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Rebas
člen

Příspěvků celkem: 326
Bydliště: Praha
Registrován od: 18.01.07
Vloženo dne 23-11-2008 12:40
laptimer znam. Zkousel jsem ho, zatim jen s redukci na usb, coz nefungovalo. Zitra mam v planu to vyzkouset normalne pres seriovej port bez redukce.

ono nejde o to pouzit drahej (i kdyz kvalitni) vyrobek (ja si to dovolit muzu), jde mi spise o to vyuzit co nejvice vymozenosti primo vyrobce (carrera) a pripadne pouzit neco levneho co si muze dovolit kde kdo - kdyz nechce aby na nej program rval v originale - nemcine.

proste moje myslenka je takova postavit drahu kterou si lide mohou bezne u nas koupit s nastavbou, kterou si u nas mohou take zakoupit a aby videli, ze to proste funguje.


Rebas
178856806
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
kmasita
člen

Příspěvků celkem: 213
Bydliště: Dobřichovice
Registrován od: 11.03.08
Vloženo dne 23-11-2008 15:00
Bylo to ode mně najivní smiley
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 23-11-2008 15:49
Rebasi, redukce USB/seriový port ti nebude na 90% chodit nikdy a nikde. Není zrovna pro tento účel stavěná.


http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
VW
člen

Příspěvků celkem: 32
Registrován od: 01.12.08
Vloženo dne 01-12-2008 13:54
kmasita napsal:
Jirko chtěl bych použít tu závoru do drážky ( http://www.ges.cz/?page=indexz1;=cz&cur=czk&ipp=12w44;=sort&gcat=X3_KH&of=1&inc=detail&gesid=GES05100333 ) a tam se obávám že ten impulz od vodítka může být tak krátký že to ten computer nemusí bez toho prodloužení někdy ani nezaregistrovat, chci to samozřejmě nejdřív vyskoušet ale některé příspěvky tady ve fóru tomu tak naznačují. ....


Ano - je to tak - uvedené zapojení řeší situaci, kdy PC prostě nestihne zaregistrovat sepnutí kontaktu a je celkem jedno, zda jde o sepnutí IR čidla, nebo mechanického kontaktu pomocí magnetu. Problém je, že takový signál není bufferován - tedy PC se musí trefit do okamžiku, kdy je sepnuto, aby sepnutí zjistilo. Jestliže současně zobrazuje časy, řeší swapování atd., je reálné, že se do okamžiku, kdy je sepnuto prostě dříve nebo později netrefí a průjezd nezaregistruje (a není to jen o rychlosti PC).

Uvedené zapojení pracuje tak, že si hlídá sepnutí kontaktu samo a v případě, že jej nadetekuje, vyprodukuje dostatečně dlouhý impuls, aby bylo jisté, že se PC do tak dlouhého impulsu trefí. Řeší tím pádem i zákmity, kdy na magneticky ovládaném kontaktu teoreticky může dojít i k více násobnému sepnutí. Zapojení jsem vyzkoušel a funguje velmi spolehlivě - délka impulsu se dá navíc nastavit výměnou kondenzátoru.

Trocha teorie:
- řekněme, že je čidlo umístěno na konci rovinky, kde je rychlost nejvyšší a řekněme, že ta rychlost je 5m/s. Délka vodítka přerušujícího parsek IR snímače je řekněme 12mm, to znamená 0.012m. Při dané rychlosti je tedy doba po kterou je paprsek přerušen 0.0024s (2 a půl tisíciny sekundy !!!!) Aby PC spolehlivě takové přerušení zachytilo, musel by software stav portu na který by byl snímač přímo připojen testovat alespoň 1000x za sekundu. Neříkám, že to je nereálné, ale windows není právě systém, který by přál takovému požadavku - stačí aby si lehce swapnul zrovna v okamžiku průjezdu a signál se prostě ignoruje.

Pokud se daným zapojením prodlouží doba impulsu na řekněme 0.1s, sníží se přesnost měření. PC si například swapne a impuls zachytí až v okamžiku kdy bude impuls délky 0.1s končit - prostě bude změřený čas delší o dobu, kdy již signál existoval, ale nebyl díky jiné činnosti zachycen. Spolehlivost zachycení to ale podstatně zvýší.

Další úroveň je měření času mimo PC něčím co se věnuje pouze měření a předávání naměřených hodnot pomocí komunikace (USB nebo sériovým portem). Takto to řeší Racecontrol u Slotmana - je připojen na sériový port, sám měří čas a do PC posílá informace o aktuálním času průjezdu nad senzorem. Uvnitř krabičky je jednočip s jednoduchým programem, který běží ve smyčce opakující se přesně 4800x za sekundu. Když je detekován průjezd nad senzorem, je odeslána informace do PC v podobě počtu cyklů které program opakoval od zapnutí zařízení - takže po vydělení 4800 je to v sekundách s přesností na 1/4800 sekundy. Informaci lze zpracovat kdykoliv - třeba za 2 minuty pokud by PC neměl čas data přijmout a přesto bude přesná. Jednoduše se od sebe odečtou 2 hodnoty (první a druhý čas průjezdu), převede se to na sekundy dělením a je to.

Pro zajímavost
V případě programu SLOTMAN zajišuje zpracování naměřených hodnot jnutl.dll, jejíž rozhraní je na webu popsáno. Zatím to jen lehce testuji a nejsem ještě schopen to 100% využít, ale doufám, že se podaří a dokážu nahradit externí zařízení i toto dll tak, aby si SLOTMAN myslel, že pracuje s Racecontrolem. Funguje to asi takto - připojení k Racecontrolu pomocí sériového portu zprostředkovává sám SLOTMAN (otevírá sériový port a čte z něj). Jelikož ale získaným datům nerozumí, používá jnutl.dll (tato knihovna je od výrobce Racecontrolu) pro jejich dekódování - každý přijatý byte předává funkci _RX_data a ta mu vrací, zda už má dostatek informací pro dékódování nějaké události. Jakmile mu vrátí, že již takovou informaci má, SLOTMAN se obrátí na funkci _Get_Event, která mu sdělí, že došlo k detekci na snímači 1 v ten a ten čas. Popis DLL není příliš srozumitelný (navíc je jen v němčině) a možná ani není zcela aktuální, ale pokud se dohrabu k cíli, tak DLL knihovnu nahradím novou s vlastním způsobem dekódování a po přípojení vlastního zařízení s jednočipem komunikujícím po sériovém portu (již je téměř vyvinuto - prototyp posílal data naprosto přesná) by to mělo fungovat i bez investice stovek euro. Myslím, že cena součástek by neměla překročit několik set korun a s běžnými součástkami a jednostrannou deskou plošného spoje to bude vyrobitelné i doma na koleně.
www.wagnerovi.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Standa82
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 113
Bydliště: Praha
Registrován od: 15.06.08
Vloženo dne 02-12-2008 07:34
VW má pravdu. Snímat průjezd musí elektronika s vyšší přesností a data pak předat na vyhodnocení do PC nebo jiného zobrazovacího zařízení.
Já používám u digitálu na zpracování dva procesory. Jeden snímá data z vozu rychlostí 5700 vzorku za sekundu a předává je druhému obvodu s rychlostí 1000 vzorku, který je následně posílá do PC. Přesnost měření je tedy 0,001 sekundy.
Schéma je na http://www.slotcar.cz/slotcar_cz_aktualne/SDV/SDVobr.JPG. Napadlo mně, že bych mohl jednoduše upravit program prvního procesoru a nesnímat data vozů, ale použít pouze optickou závoru. Pak by šlo toto zapojení jednoduše použít i pro analogové dráhy. Výstup je RS232, ale lze použít libovolný USB/RS232 převodník a využít i program na http://www.slotcar.cz/slotcar_cz_aktualne/Slotcarcz.exe.
Do týdne bych to měl mít předělané pro analog, včetně návrhu plošného spoje. Vyjde to taky na pár stovek. smiley


Vývoj komponentů pro českou digitální autodráhu.
Editoval Standa82 dne 02-12-2008 07:35
www.slotcar.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
kmasita
člen

Příspěvků celkem: 213
Bydliště: Dobřichovice
Registrován od: 11.03.08
Vloženo dne 02-12-2008 21:29
Dobrý večer pokud to jde tak bych si tu časomíru na analogovou dráhu hned objednal, na kolik závor tam bude vstupů? Potřeboval bych alespoň 4. Mněla by fungovat eventuelně s ostatními programy které pracují s RS232 portem ? Díky za info K.M.
Editoval kmasita dne 02-12-2008 21:29
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Standa82
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 113
Bydliště: Praha
Registrován od: 15.06.08
Vloženo dne 02-12-2008 23:18
Zkusím to vysvětlit maximálně stručně.
Elektronika umožňuje připojení až osmi senzorů (pro analogovou dráhu optických závor pro osm drah). Přesnost měření průjezdu je 0,001 sekundy. Elektronika posílá každých 0,5 sekundy po portu RS232 data ve formátu - viz komunikační protokol na http://www.slotcar.cz/slotcar_cz_aktualne/SDV/Modul_snimac_dat_vozu_SDV.pdf
Tento protokol musí být v PC zpracován nějakým programem. Buď si ho někdo napíše, podle podkladu viz pdf, nebo lze stáhnout tento: http://www.slotcar.cz/slotcar_cz_aktualne/Slotcarcz.exe Víc toho zatím není. I ta úprava pro analog bude chvilku trvat.
(Protokol sice obsahuje více údajů, ale pro analog je použito pouze číslo dráhy a časový údaj. Časový údaj v datech protokolu je relativní, nikoliv absolutní.)



Vývoj komponentů pro českou digitální autodráhu.
www.slotcar.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Standa82
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 113
Bydliště: Praha
Registrován od: 15.06.08
Vloženo dne 06-12-2008 21:11
Jak jsem řekl, tak jsem udělal.
Je to předělané na analog. Viz: http://www.slotcar.cz/slotcar_cz_aktualne/index.htm
Nechal jsem udělat dva kusy plošného spoje, pro dva prototypy. Jeden zdarma věnuji někomu, kdo má v Praze nebo v blízkosti Prahy alespoň čtyřdráhu na které se jezdí a kde by se to dalo zkoušet. Jde o prototyp a ačkoliv jsem se snažil a v dílně to chodí bez problému, tak až praxe ukáže – chce to spolupráci.
Program měří počet ujetých kol, pořadí, nejrychlejší kolo, rychlost atd...


Vývoj komponentů pro českou digitální autodráhu.
www.slotcar.cz
strana 6 z 9 << < 3 4 5 6 7 8 9 >
Přeskoč do fóra:
INFORMACE
PRAVIDLA WEBU
Copyright, autorská práva
Administrátoři

TOPlist

DDM HRADEC KRÁLOVÉ

Seznam novinek
Kalendář
BPA Gallardo + Výsledky
O DDM Barák

PŘIHLÁŠENÍ
Jméno

Heslo



Zapomněli jste heslo?
Zažádejte o nové zde.
NÁHODNÁ FOTOGRAFIE
09
09
Pohár SCALEXTRIC 5. závod
RYCHLÝ VZKAZ
Pro zaslání musíte být přihlášen.

Dosud žádné vzkazy.
PŘÍTOMNI
Hosté: 4
Žádný člen online

Registr. členů klubu: 255
Neaktivovaných členů: 0
Nejnovější člen: Gobio