AUTODRÁHA ON-LINE / SLOTCARSWORLD.CZ - Internetov� server o autodr�h�ch
  
ÚvodnĂ­ strĂĄnka ::  ČlĂĄnky ::  Seznam krĂĄtkĂ˝ch zprĂĄv ::  DiskuznĂ­ fĂłrum ::  Fotogalerie ::  Ke staĹženĂ­ ::  Odkazy ::  VyhledĂĄvĂĄnĂ­
May 12 2024 20:37:29 
 
Kalendář
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
ZÁVODY

1:32
Porsche Cup
Krušnohorský pohár
Moravská liga
Slovakia Cup

POSLEDNÍ ČLÁNKY
Test Corvette C5R Fl...
Aston Martin DBR9 – ...
Test TATRA T602 Tatr...
Porsche 997 RSR od F...
Test TATRA 607/2 (FA...
VW Golf Gr.2 "KAMEI"...
Jak vznikají modely ...
Slotlandia 2011
Dodge Charger 500 od...
Scaleauto Porsche 91...
Flyslot cars Ferrari...
SCX Volkswagen Touar...
SCX Aston Martin DBR9
SCX Aston Martin - p...
GSLOT - Nová značka ...
KLUBY A KROUŽŽKY
AMC Podbaba 132
Česká Třebová
DDM Hradec Králové
MC SRC Most
Pražský klub SCX
SCRC - Praha 7
SRC Brno
KONTAKTY
MEDIA

View Thread
AUTODRÁHA ON-LINE / SLOTCARSWORLD.CZ - Internetovďż˝ server o autodrďż˝hďż˝ch | Volný pokec | Software k dráhám
strana 8 z 9 << < 5 6 7 8 9 >
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 28-02-2009 10:40
Protože mi žádné s doporučených zapojení snímačů moc nevyhovovalo, pokusil jsem se navrhnout něco jednoduchého, co by šlo připojit k LapTimer 2000.

Měření pracuje se závorou TCST 2103 a na výstupu k print portu je buď relé, optočlen, nebo můžou pracovat i oba současně. Relé umožňuje také bezproblémové ovládání jednoduchých počítadel, které pracují s mikrospínačem. Odzkoušené mám připojení měření k elektronickému počítadlu Carrera GO.

Print port jsem zvolil proto, že je k tomuto účelu podle mého názoru vhodnější než sériový.
Prototyp bude testovat HWS, tak uvidíme ...



Petr L sem připíchnul tento obrázek:


Editoval Petr L dne 28-02-2009 13:36
http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
HWSlot
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 401
Bydliště: Thereban
Registrován od: 20.10.06
Vloženo dne 28-02-2009 12:09
HWSlot se už nemůže dočkat....smileysmileysmiley


HWS
http://www.hwslot.estranky.cz/
http://www.hwslot.estranky.cz/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
VW
člen

Příspěvků celkem: 32
Registrován od: 01.12.08
Vloženo dne 06-04-2009 11:50
VW napsal:
Tak právě jsem završil další úspěšný krok (spíše skok) k přesnému a spolehlivému měření pomocí SlotMana na úrovni krabičky RaceControl ;o)

...

Aktuálně to mám na stole rozběhané a připojené přímo na COM2 ...


Tak o víkendu jsem dokončil komplet osazení a zadrátování veškeré elektroniky dráhy. Přišla se na mě podívat manželka a jestli prý to už je k vyzkoušení, tak říkám, jo. Bez očištění dráhy to nebyl dobrej nápad ;o) Přidělil jsem si vnější dráhu (další blbost ;o) a v novém SlotManu jsem nastavil závod na 10 kol.

Porazila mě o půl kola ;o))))) - děsně mi to klouzalo ;o)))))

Časy na této 15.4m čtyřdráze dráze ze slotmana (nejnovější verze) s vlastní elektronikou a náhradou jnutl.dll padaly mezi 9 a 10 sekundami. Po vyčištění by to mělo být lepší.

Zkoušel jsem pak jezdit dokola asi 5 minut v kuse a měření je naprosto spolehlivé. Snímače jsou v nejrychlejším místě dráhy.

Jinak zprovozněno:
- 4x Ovládací panel (banánky, voltmetr, ampérmetr, pojistky, přepínač polarity, přepínač pro připojování napájení manuálně/z PC, potenciometr pro nastavení napětí, 12-ti polohový otočný přepínač nastavení účinnosti brzdy, kontrolka napětí na dráze
- 4x Elektronika panelu (0-3A, relé pro řízené připojování/odpojování dráhy)
- LPT port isolator pro řízení připojování/odpojování napájení jednotlivých drážek a přímé napájení startovacího semaforu
- Startovací semafor 4xčervená, 1x zelená LED 20mm (zatím položen vedle dráhy)
- Deska přesného měření času nahrazující krabičku Racecontrol u SlotMana + 4x optická závora - zabudovány v drážkách
- Zdroj 18V/8A, 12V/1A
- PC, externí aktivní repra pod stolem, monitor nad dráhou

(kabelů jsou svazky silnější než prst ;o)

Pracuju na kompletních podkladech na web - jsem asi v 75% před zveřejněním. Dva nejjednodušší už mám na webu - je tam i schéma celé instalace.

Další vývoj dráhy bude po mechanické stránce (most, okraje, krajnice, krajina atd.) a teprve až to bude komplet v tomto ohledu, doplním další shodné desky měření času pro mezičas a tankování (to už ovšem přes USB redukci na COM, protože použité PC má jen jeden port).

Zeptám se znovu - nepracuje někdo na překladu nejnovější verze SlotMana do češtiny ?
www.wagnerovi.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
VW
člen

Příspěvků celkem: 32
Registrován od: 01.12.08
Vloženo dne 09-04-2009 09:28
Takže - kompletní podklady na SlotTime Controller (a pár dalších článků o stavbě) včetně souborů pro Eagle, firmware a jnutl.dll pro výměnu v novém SlotManu (ale i jinde pokud se tam používá toto DLL pro RaceControl) jsou na mém webu.

SlotTime controller

Celkově vyjdou součástky včetně sériového kabelu a 4 ks optických snímačů na cca 300 Kč + DPS (při domácí výrobě vyjde asi na dalších 30 Kč). Vynecháním svorkovnic a přímým zapájením vodičů lze z toho ušetřit až 75 Kč.

Je to jednostranná deska s klasickými součástkami, takže by to měl být schopen postavit i úplný začátečník.

Případný zájemce o stavbu by tak měl mít k dispozici vše co potřebuje.
www.wagnerovi.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 09-04-2009 09:58
Koukám, že jsi použil TCST 2103, HWSlot, který testuje tu mojí hračku, hlásil, že mu nereaguje na bílá vodítka, narazil jsi na podobný problém?


http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
VW
člen

Příspěvků celkem: 32
Registrován od: 01.12.08
Vloženo dne 09-04-2009 10:32
Petr L napsal:
Koukám, že jsi použil TCST 2103, HWSlot, který testuje tu mojí hračku, hlásil, že mu nereaguje na bílá vodítka, narazil jsi na podobný problém?


Mám zatím bohužel k dispozici jen 3 Scalectrix auta a 2 auta s Faro vodítky (takže černý a šedý plast). Problém by mohl být ani ne tak s bílým plastem, ale s plastem, který je pro IR průhledný, takže nedojde k přerušení paprsku a tady barva není rozhodující - například plastová čela na různých přístrojích s IR (dálkové ovládání) mívají i černou neprůhlednou barvu, ale to je hmota schválně vyvinutá tak, aby byla ve viditelném spektru černá a IR propouštěla.
To co vidíme my jako barvu a neprůhlednost je jen v pro nás viditelné části spektra.

Vzal bych proto digitální foák, IR LEDku (nebo nějaké dálkové ovládání) a zkusil to vodítko, zda bude na digitálu ta IR Ledka svítit skrz (digitál IR na rozdíl od nás vidí). Pokud ano, je to jasné a pro takové vodítko se IR snímač bohužel nehodí.

Úprava vodítka by ale být možná měla - asi bych ho provrtal z boku a do díry zalepil nějaký jiný materiál a zabrousil.
www.wagnerovi.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 09-04-2009 10:42
Jo IR, to mi netrklo , asi to bude ono, protože lesklý kov nevadil.smiley

Stejně je ale zajímavé, že závory používá kde kdo, ale nikdo se o tom zatím nezmínil.


http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
VW
člen

Příspěvků celkem: 32
Registrován od: 01.12.08
Vloženo dne 09-04-2009 10:57
Petr L napsal:
Jo IR, to mi netrklo , asi to bude ono, protože lesklý kov nevadil.smiley

Stejně je ale zajímavé, že závory používá kde kdo, ale nikdo se o tom zatím nezmínil.


Lesklý kov vadit nemůže - je to optozávora - na jedné straně svítí IR LED a na druhé je fototranzistor. To vše za štěrbinami, takže se jedná o přerušení úzkého IR paprsku a ne o odraz od jeho povrchu. Pokud paprsek nedorazí, je přerušen a je jedno, zda je to kvůli IR neprůhlednému materiálu, nebo kvůli tomu, že se paprsek odrazil od zrcadlového povrchu jinam.

Skoro bych řekl, že jsem při testování na stole používal něco co to taky prosvítilo a musel jsem použít něco jiného, ale teď si vůbec nevybavím co to bylo (nevěnoval jsem tomu pozornost a použil něco jiného).

Jo - už vím - flákal se mi na stole programátor kterým jsem do toho hustil firmware a tam je použit takový ten plochý šedý kabel jako býval u IDE HDD. Člověk by řekl že není průhledný. Zkusil jsem teď digitál a malinko je vidět že jde IR skrz něj. Tak jsem to zkusil použít z asi 30cm pro zapnutí televize při plném zakrytí IR na dálkovém ovladači tímto kabelem a samozřejmě se zapnula a ochotně poslouchala i na přepínání kanálů ;o)

Mimochodem - co je to za vodítka ? Podle mě se IR pro tento účel používá natolik běžně, že s tím musí výrobce počítat. Není to nějaká garážová nebo dokonce domácí výroba z materiálu "co dům dal" ?
www.wagnerovi.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
VW
člen

Příspěvků celkem: 32
Registrován od: 01.12.08
Vloženo dne 09-04-2009 11:29
Trochu jsem hledal na webu a našel jsem při použití IR:

I own tripped the timers perfectly with the exception of the white guided ProTrak chassis. (I'm sure it's just a matter of switching to a black guide or coloring the white guide in)

A že může být problém i s modrým vodítkem dokazuje zase toto:

I have figured out what the problem is with the blue guides, it is color of the plastic. It seems IR passes through the blue plastic used by Scalextric. To fix the problem I tried different resistor values which will allow the IR Emitters to draw more current therefore increase their output but it actually made the problem worse. What did work was to increase the distance between the emitter and the receiver but I can only go so far when working within the constraints of the track. I have started using lower voltage AC adaptors and larger value resistors. This has the effect of lowering the output of the IR Emitter which makes them quite a bit more sensitive and as a result they now work with blue guides.

Řekl bych, že snížení napětí na IR je rozumná cesta - jaké mᚠnapájecí napětí a rezistor před IR diodou ? Já tam mám 5V a 220R
www.wagnerovi.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 09-04-2009 11:33
Já na zkoušku na stole používal modelářský skalpel, byl po ruce.......

Vodítka nám určitě vyspecifikuje HWS, pokud si ještě pamatuje kde je schrastilsmiley


http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 09-04-2009 11:34
Přikládám schéma.



Petr L sem připíchnul tento obrázek:


Editoval Petr L dne 09-04-2009 11:37
http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 09-04-2009 11:35
A ještě varianta s relé na výstupu .



Petr L sem připíchnul tento obrázek:

http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
VW
člen

Příspěvků celkem: 32
Registrován od: 01.12.08
Vloženo dne 09-04-2009 11:40
Taky úprava kvůli IR, ale to vodítko je od pohledu podezřelé.

Fotka upraveného modrého vodítka
www.wagnerovi.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 09-04-2009 12:11
Jo to je asi vodítko Scalextric, na pohled shodné mám v Dallarách.


http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
HWSlot
člen

User Avatar

Příspěvků celkem: 401
Bydliště: Thereban
Registrován od: 20.10.06
Vloženo dne 09-04-2009 18:53
Vodítka nám určitě vyspecifikuje HWS, pokud si ještě pamatuje kde je schrastil
- možná jsem schopen si toho zapamatovat víc než ty smileysmiley

Jedná se o vodítko Slot.it CH26, které bylo součástí HRS a druhé vodítko je od Spiritu, jako součást stvebnice Dalara Judd. A třetí, který mi to nebralo je vodítko Modela. Všechny jsou buď z čistě bílého materiálu nebo světle šedivého.smiley


HWS
http://www.hwslot.estranky.cz/
http://www.hwslot.estranky.cz/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 09-04-2009 20:22
No ještě by si mohl realizovat tu zkoušku, a víme.....smiley



Editoval Petr L dne 09-04-2009 20:22
http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
VW
člen

Příspěvků celkem: 32
Registrován od: 01.12.08
Vloženo dne 11-04-2009 20:11
VW napsal:
Takže - kompletní podklady na SlotTime Controller (a pár dalších článků o stavbě) včetně souborů pro Eagle, firmware a jnutl.dll pro výměnu v novém SlotManu (ale i jinde pokud se tam používá toto DLL pro RaceControl) jsou na mém webu.

SlotTime controller

Celkově vyjdou součástky včetně sériového kabelu a 4 ks optických snímačů na cca 300 Kč + DPS (při domácí výrobě vyjde asi na dalších 30 Kč). Vynecháním svorkovnic a přímým zapájením vodičů lze z toho ušetřit až 75 Kč.

Je to jednostranná deska s klasickými součástkami, takže by to měl být schopen postavit i úplný začátečník.

Případný zájemce o stavbu by tak měl mít k dispozici vše co potřebuje.



Dneska jsme na dráze řádili celý den. Počítání kol v nejnovější verzi SlotMana i veškeré další zveřejněné části elektrovýbavy fungovaly celou dobu bez nejmenších problémů a zcela spolehlivě. Chladiče na stabilizátorech zůstaly studené a i test, kdy jsem objel několik kol na jedné drážce třemi auty současně na snížené napětí nezpůsobil, že by se zahřály - to z Faro ovladačů při těch 1.5A už bylo cítit, že se zahřívají ;o).
www.wagnerovi.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Petr L
Administrátor

User Avatar

Příspěvků celkem: 2145
Bydliště: Praha
Registrován od: 04.04.07
Vloženo dne 11-04-2009 20:37
Faro ovladač vydržel tři auta najednou? To se mi ani nechce věřit, dětem hořely i při jízdě s jedním autem ( Scalextric 18000 Rpm ), pokud se nejelo na plný kotel smiley


http://132slotcars.blogspot.com/
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
VW
člen

Příspěvků celkem: 32
Registrován od: 01.12.08
Vloženo dne 11-04-2009 23:33
Petr L napsal:
Faro ovladač vydržel tři auta najednou? To se mi ani nechce věřit, dětem hořely i při jízdě s jedním autem ( Scalextric 18000 Rpm ), pokud se nejelo na plný kotel smiley


Kupodivu v pohodě - 0.5A na auto - Scalextric
www.wagnerovi.cz
Autor RE: Software na počítání kol, času, rychlosti...
Marek
člen

Příspěvků celkem: 43
Bydliště: Okres Znojmo
Registrován od: 28.12.06
Vloženo dne 27-08-2009 20:49
To VW:

Snad po dvou letech jsem oprášil heslo a nalogoval se...

Tomu SLOTmanovi 11.X.X asi neumíme vnutit aby definitivně zapomněl na racecontrol a naslouchal opět těm mým magnetickým spínačům, jako to dodnes dělá ta moje verze 6.X.X ???????? Nebo ano?
Pořád žasnu kolik muziky ten starej SLOTman dokáže s jedním spínačem v jedné drážce. Řešení pitstopů je úžasné.
Musím jít trochu poškádlit kolegy s digitálama do jiného vlákna...


Marek
strana 8 z 9 << < 5 6 7 8 9 >
Přeskoč do fóra:
INFORMACE
PRAVIDLA WEBU
Copyright, autorská práva
Administrátoři

TOPlist

DDM HRADEC KRÁLOVÉ

Seznam novinek
Kalendář
BPA Gallardo + Výsledky
O DDM Barák

PŘIHLÁŠENÍ
Jméno

Heslo



Zapomněli jste heslo?
Zažádejte o nové zde.
NÁHODNÁ FOTOGRAFIE
08
08
Zajímavé domácí dráhy
RYCHLÝ VZKAZ
Pro zaslání musíte být přihlášen.

Dosud žádné vzkazy.
PŘÍTOMNI
Hosté: 2
Žádný člen online

Registr. členů klubu: 255
Neaktivovaných členů: 0
Nejnovější člen: Gobio