Analza protokolu SCX The Digital System (1. st)
Posted by Pepino on July 13 2008 18:58:40
Pevodnk protokolu SCX na signl RS232
Mnoh z tch, je se seznmili s digitln autodrhou, jist napadla otzka, jak je mon provozovat vce autek na jedn drce. Ti, kte znaj napklad systmy DCC i Selectrix pro zen elezninch model, vd, e u nich spolen s napjenm je veden i digitln dic signl. Podobn je tomu i u digitln autodrhy SCX, ale tento systm m i sv specifika.
Prvnm a dosti zsadnm rozdlem je to, e protokoly DCC a Selectrix jsou publikovny v normch mezinrodnch modelskch organizac, zatmco protokol SCX (i protokoly jinch digitlnch autodrh) jsou proprietrn, tj. vrobce je nepublikuje. To je dno i situac, kter panuje na trhu digitlnch autodrh. Nezbv tedy, ne vzt do ruky vhodn mic pstroje a pustit se do rozboru protokolu autodrhy experimentln.
Pokud pipojme osciloskop k vodcm drkm drhy, meme pi vhodnm nastaven vidt na jeho obrazovce takovto prbh:
Horn prbh je men pmo z mikroprocesoru dic jednotky, spodn prbh je pak napt v autodrze. Zde jet musm podotknout, e vtinu men jsem provdl na star dic jednotce (typ SCX 20090) bez Pit boxu, rozdl mezi novou a starou jednotkou by se vak neml projevovat v kdovn signlu v drze, ale a ve skladb paket.
Z rozboru na osciloskopu pak vyplv, e v protokolu SCX je pouita asynchronn sriov komunikace (UART) o rychlosti 115,2 kbps. Sriovou komunikaci takovouto rychlost umouj i standardn sriov porty na PC (i kdy se s nimi u moc asto nesetkme, lze je nahradit pevodnkem USB-serial). Ovem zdrhel je v napovm kdovn rovn. Zatmco klasick sriov komunikace RS232 pouit prv u PC vyuv bipolrn signl +12 V / -12 V (meme se vak setkat i s nimi napovmi rovnmi, nap. +5 V / -5 V), autodrha SCX pouv pro kdovn logick rovn 0 napt 18,4 V a pro log. 1 napt 0 V (s malou vjimkou a tou jsou pakety odpovd z autek). Jedn se tedy o signl unipolrn, jeho pouit v systmu digitlnho zen autodrhy m i sv zvltn aspekty, podrobnji je mu rozebrat v nkterm z dalch lnk. Abychom ale mohli pipojit autodrhu SCX na sriov port PC, je nutn sestrojit pevodnk.
Pevodnky pod nzvy SEB I a SEB II (analogov a s mikroprocesorem) vyrb Ole Seeberg z Dnska. Cena za n je vak 26 za SEB I a 50 za SEB II. K tomu je nutn jet pipost potovn. Pro si vak nepostavit vlastn pevodnk (bez mikroprocesoru) s nklady cca 100 K?
Zkladnm principem mnou navrenho pevodnku je pevod signlu z drhy nejprve na rove TTL logiky, kterou je pak buzen obvod MAX232, zajiujc pevod TTL RS232.
Schma pevodnku
Pevodnk se skld z napjec a pevodn sti. Napjen je brno pmo z drhy, pes oddlovac diodu D1 je pivedeno napt na elektrolytick kondenztor C6, kter napj obvody pevodnku ve chvli kdy kvli komunikaci v drze poklesne napt na nulu. Za kondenztorem je zapojen IO1, stabiliztor na +5 V. Zde je mon pout prakticky jakkoliv typ stabiliztoru, kter snese vstupn napt 18,4 V. Pro filtraci zvlnn je za stabiliztorem zapojen jet dal kondenztor C7. Signalizace pipojenho napjecho napt se dje LED diodou D2, je pes odpor R1 pipojena na zem. Vstupn napt stabiliztoru pak napj integrovan obvody pevodn sti.
Pevodn st je tvoena stabiliztorem IO2, kter je pipojen pmo na drky drhy. Zde je ovem nutno vybrat stabiliztor, kter rychl sriov komunikace nedovede do blznivho stavu, plnho pekmit. Je vhodn si vstupn napt stabiliztoru promit na osciloskopu. Mn se osvdil typ L7805 firmy STMicroelectronics, naopak nevhodn se ukzaly nkter typy low-drop stabiliztor. Vstup stabiliztoru je piveden na vstup T1IN obvodu MAX232CPE (IO3). Tento je nutno osadit kondenztory C1 a C5, elyty nebo tantaly. Vstup MAXe T1OUT je pipojen na pin 2 konektoru Canon 9, na pin 5 konektoru je pak pivedena spolen zem. Signalizaci probhajc datov komunikace pak zajiuje LED dioda D3, buzen signlem na rovni TTL (ze stabiliztoru IO2) pes invertor obvodu IO4 (7404).
Po zapojen na univerzlnm plonm spoji vypad pevodnk takto:
Pokud pevodnk pipojme na drky autodrhy (ble k dic jednotce se nachz + drka, dle od n je zem) a k sriovmu portu PC, meme zachytvat dic data v autodrze. Po pipojen musme jet sprvn nastavit terminlov program (nap. Hyperterminl). Pipojujeme se pmo k pslunmu COM portu, datov rychlost je 115200 bps, komunikace je typu 8N1 (8 datovch bit, parita dn a jeden stop bit) a zen toku nastavme na dn. U nkterch terminlovch program je poteba jet nastavit echo vstupnch dat na obrazovku a pak u meme sledovat komunikaci probhajc v drze. Zatm to vypad sp jako zm znak, pesto meme vysledovat, e jsou v n urit pravidelnosti a zkonitosti. O tch podrobnji v nkterm z dalch lnk.
Pevodnk v akci:
Odkazy:
DCC (esky):
http://www.volny.cz/mtbbus/dcc/dcc_doc.htm
DCC (anglicky):
http://www.nmra.org/standards/DCC/standards_rps/S-91-2004-07.pdf
http://www.nmra.org/standards/DCC/standards_rps/S-92-2004-07.pdf
Selectrix (nmecky):
http://www.morop.org/de/normes/nem680_d.pdf
http://www.morop.org/de/normes/nem681_d.pdf
Rozhran SEB (anglicky):
http://www.virklund.dk/scx/
Datasheet stabiliztoru L7805 (anglicky):
http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/2143/l7805.pdf
Datasheet MAX232 (anglicky):
http://www.ti.com/lit/gpn/max232
lnek napsal:
Honza Nepor (PanPredseda)